Pešia turistika I. časť

Úvod

Možnosti pešej turistiky po Honte sú neobmedzené. Toto suché konštatovanie počujete od každého fanatika pešej turistiky, tých je však poskromne. Čo teda ostáva pre obyčajných „sviatočných“ turistov? Ostáva pomerne hustá sieť značkovaných chodníkov, väčšinou sú však sústredené v Štiavnických vrchoch. Iba pár značiek je vedených v Krupinskej planine, čo je škoda, hádam vyhlásením chráneného územia sa to zlepší.

Najhustejšia sieť značenia je v okolí Banskej Štiavnice. Nečudo, veď pešia turistika tu začínala už za Rakúsko-Uhorska. Prvý značený chodník mal čiernu farbu a viedol na Sitno. K histórii štiavnickej turistiky by sa hádam mohol vyjadriť niekto kompetentnejší, ale ako som už spomenul, Banská Štiavnica je obtočená pavučinou značiek. Také podmienky na turistiku (prírodné a historické) ako tu, vari nie sú nikde na Slovensku, len ich využiť!

Ako si niektorí z vás určite všimli, značky sú rôznych farieb a tvarov. Každá má svoj význam, pre laika stačí vedieť, že takzvané pásové značky, teda farebný pás v strede medzi dvomi bielymi, sú turistické chodníky. Štvorcové značky so šikmým pásom sa používajú na náučné chodníky obohatené tabuľami s opisom zaujímavostí. Každá značka by mala viesť odniekadiaľ niekam. Potrebné údaje sú zvyčajne na smerovníkoch spolu s časovým údajom priemernej chôdze k cieľu. Značkovanie bolo v bývalom Československu kvalitné, žiaľ dnes sa to nedá povedať. Z finančných dôvodov sa niektoré chodníky nepreznačili už dlhú dobu. Napodiv, ešte vždy sa dá podľa starých značiek orientovať.

Čo ešte dodať? Ak sa odhodláte na pešiu turistiku, tak najdôležitejšia je obuv. V podmienkach nášho kraja v lete stačia „botasky“, dôležité je, aby netlačili. Pre začiatok si vyberajte ľahšie a kratšie túry, s možnosťou ukončenia i mimo vytýčeného cieľa. Na oneskorený úvod k typom na pešiu turistiku to hádam stačí (V Hontianskom aperitíve č. 11/2000 bola opísaná túra z Hontianskych Nemiec na Žibritov pod názvom Rozhľadňa na Saskom vrchu, v č. 13/2000 túra z Babinej na Žibritov, v čísle 3/2001 na Sitno). Ak všetko dobre pôjde, opíšeme i ďalšie.

Na záver ešte perlička. Chcete skúsiť hrebeňovku „akože“ Nízkych Tatier? Máte ju za rohom priamo nad Banskou Štiavnicou. Stačí prejsť červenú značku z Červenej studne cez Paradajs, Tanád, na sedlo Pleso a po modrej na sedlo Peciny nad Rychňavou. Nuž ak chcete, začnite, škoda sedieť doma.

Jozef Lupták

 

Upozornenie: Tento článok bol uverejnený v predchodcovi Krupinských novín, Hontianskom aperitíve v roku 2001, preto niektoré opísané podmienky na tejto trase môžu byť už v dnešnej dobe iné.