Na bicykli po Honte I. časť

Zrúcaniny Čabradského hradu

Centrom cyklistiky Hontu, ako ho vnímame v súčasnosti, je bezpochyby Krupina. Svedčia o tom výsledky krupinských cyklistov, a tiež organizovanie rôznych pretekov.  Pozrime sa však na náš kraj očami amatérskeho cyklistu – turistu. Možnosti na cyklistické túry sú nespočetné. Od nenáročných, až po skutočne náročné pre „fajnšmekrov!“
V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim načrtnúť niekoľko možností. Čo tak navštíviť Čabradský hrad?  Za východisko si zvolíme Krupinu. Z námestia sa vydáme smerom na Hontianske Nemce, po pár minútach odbočíme vľavo cez železničné priecestie Bzovík. Trošku sa zapotíme v krátkom, ale pomerne strmom stúpaní a klesáme do dediny, opäť stúpame popri kostole cestou smerom na Senohrad. Na konci dediny odbočíme vpravo  na Badín a po pravej strane budeme vidieť aj Bzovícku pevnosť. Celou cestou sa striedajú rovinky s klesaním a opätovným stúpaním.  V Dolnom Badíne sa cesta rozdvojuje, pokračuje vľavo do Čabradského Vrbovku.  Vo Vrbovku vľavo popri kostole s asfaltkou až po konečnú zastávku autobusu na Konskom. Od zastávky klesáme poľnou cestou k potôčiku, pokračujeme pozdĺž potoka, lesom až do kaňonu riečka Litava. Samotný kaňon je obdivuhodné dielo prírody! Pár metrov proti prúdu je most. Za mostom na lúčke pod hradom je bývalý majer a kaplnka (zdevastovaná), ktorú dal postaviť comes Koháry. Nad kaplnkou sa týčia zrúcaniny hradu Čabraď.  K hradu sa dostaneme cestou, ktorá vedie poza bývalé hospodárske budovy. Cesta nás dovedie až pred hradnú bránu.  Tu je smerovník, na ktorom končí modro označený chodník z Hrušova. Do hradu sa dá dostať po drevenom moste ponad hradnú priekopu. Nie je príliš pevný. Pozor! Celý hrad a jeho okolie je Národná prírodná rezervácia a podľa toho sa tu aj treba správať.
História hradu je pestrá. Poslední majitelia boli Koháryovci, po vymretí mužskej vetvy rodu prešiel ženbou spolu s kaštieľom vo Sv. Antone do vlastníctva rodiny Coburgovcov.
Navštívili sme Čabradský hrad, ale čo ďalej? Na cestu do Krupiny sa ponúka viac možností Závisí to od vašej formy a samozrejme, od vlastného rozhodnutia. Niekoľko z možností vám teraz načrtnem.

Prvá možnosť: nazad tou istou cestou. Trasa spolu meria asi 40 km a trvá približne 3 hodiny.

Druhá možnosť: cez Trpín. V tomto prípade sa vrátime na Konské. Tam sa vyberieme za autobusovou zastávkou doprava, poľnou cestou vedľa samoty do lesa.  Krátky úsek cez les, potom rovno pomedzi polia (cesta je zlá), na konci poľa vľavo poľnou cestou smerom k domom až na asfaltku.  Pokračujeme cestou popri družstve až do Trpína ku kaplnke – mimochodom, v minulom roku ju veľmi pekne zrenovovali.  Pre zdatnejších odporúčam cestu vpravo do Litavy. Prudkým zjazdom do dediny a pokračujeme hore údolím riečky Litavy na Senohrad. V Senohrade odbočíme vľavo na Bzovík a do Krupiny. Vzdialenosť je asi 55 km. Čas jazdy naozaj len orientačne, 3-4 hod.

Tretia možnosť: cesta späť cez Plášťovce a Hontianske Nemce. Vyrážame od smerovníka pred hradnou bránou, starou lesnou cestou po modrej značke.  To nás vyvedie v miernom stúpaní až na hrebeň. Pokiaľ sa dostaneme až hore, treba bicykel asi päťkrát prenášať. Dôvod je prozaický – spadnuté stromy.  Obídeme lesnú škôlku a prakticky po rovine pokračujeme lesom až do sedla Ceriny.  Cestou míňame poľovnícku chatku, pri ktorej je malý pamätník. Na tabuli čítame, že tu v roku 1944 sídlil partizánsky štáb majora Mironova.  V sedle Ceriny odbočíme vpravo na asfaltku Veľký Krtíš – Plášťovce. Nasleduje dlhý zjazd až po samotné Plášťovce.  Tu niekde sa v roku 1552 odohrala pamätná bitka medzi cisárskymi a tureckými vojskami. Turci ich rozprášili, nečudo – ¾ vojska tvorili baníci a roľníci. Plášťovce míňame po pravej strane, na konci dediny pri kaplnke je odbočka vpravo do dediny.  Uprostred dediny odbočujeme vľavo do údolia Krupinice. Pokračujeme malebným údolím, cesta takmer nebadane stúpa cez Dolné a Horné Rykynčice. Prudšie stúpanie začína pred Medovarcami, smerom na Vysoké pole. Čaká nás prudký zjazd do Domaník. Tu pozor na železnicu.  Z Domaník pokračujeme vpravo na Hontianske Nemce a Krupinu. Po ukončení tejto trasy sme prešli asi 70 km. Trasa sa dá zvládnuť asi za 5 hodín.
Keďže kvalita ciest nie je najlepšia, odporúčam horský bicykel

                                                                                                                                                   Jozef Lupták

 

Upozornenie: Tento článok bol uverejnený v predchodcovi Krupinských novín, Hontianskom aperitíve v roku 2001, preto niektoré opísané podmienky na tejto trase môžu byť už v dnešnej dobe iné.