Zomrel najväčší insitný maliar Slovenska

29.03.2011 14:43

V pondelok 21. februára nás po ťažkej chorobe navždy opustil maliar a lekár, Július Považan. I keď posledné roky strávil v Krupine, jeho želaním bolo, aby bol pochovaný vo svojom rodnom meste. Pohreb svätokrížskeho rodáka sa uskutočnil v stredu 23. februára na cintoríne v Žiari nad Hronom, ktorý viedol žiarsky kaplán Miroslav Sliačan. Okrem zástupcov mesta sa poslednej rozlúčky s umelcom zúčastnila aj zástupkyňa výtvarnej obce na Slovensku, Katarína Čierna, ktorá vo svojej reči Júliusa Považana označila za jedného z najväčších insitných maliarov na svete.
Július Považan sa narodil 9. augusta 1926 vo Svätom Kríži nad Hronom. Po absolvovaní Lekárskej fakulty UK v Bratislave sa venoval detskému lekárstvu. Obrazy začal maľovať ako 27-ročný. Nie však s úmyslom zmeniť povolanie, ale z potreby vyjadriť pocity a svojské videnie sveta. Vo svojich dielach stvárnil najmä reálie zo svojho rodného mesta a z Banskej Štiavnice, kde dlhé roky pôsobil. Vystavoval najskôr iba na Slovensku a v Čechách, neskôr i v cudzine, napríklad v Zürichu, Paríži, Novom Sacze v Poľsku či v Budapešti. V roku 1988 vystavoval v Bratislave 156 svojich diel. Jeho obrazy sa nachádzajú v galériách v Nemecku či Francúzsku, a tiež vo viacerých súkromných galériách v Európe a USA, ako aj v súkromných zbierkach po celom svete. Pri príležitosti životného jubilea 70 rokov v roku 1996 mal dvadsiatu samostatnú výstavu 33 obrazov aj vo svojom rodnom meste. Július Považan svojou tvorbou výrazne obohatil insitný druh umenia a zviditeľnil tak nielen seba, svoje rodné mesto, ale aj celé Slovensko.                                                                                       (li)

Zdroj: Mestské Noviny Žiar nad Hronom

Francúzsky veľvyslanec v SR s Júliusom Považanom (vpravo) pri príležitosti vernisáže jeho výstavy vo Francúzskom inštitúte v Bratislave (2006).

 

 

Július Považan

1 | 2 | 3 | 4 >>