Všetky cesty vedú do Ríma

07.05.2012 18:11

„Všetky cesty vedú do Ríma“, túto vetu si povedali aj žiaci Gymnázia A. Sládkoviča a Obchodnej akadémie v Krupine a rozhodli sa navštíviť mesto, v ktorom sa vraj stretajú cesty zo všetkých kútov sveta. V dňoch od 30. apríla do 4. mája 2012 sa žiaci a pedagógovia zúčastnili poznávacieho zájazdu do Talianska, ktorého cieľom bolo spoznať najnavštevovanejšie skvosty tejto krajiny.

Z Krupiny sme vyrazili v pondelok v popoludňajších hodinách a na druhý deň v skorých ranných hodinách sme pricestovali do mesta kanálov a lagún, Benátok. Benátky boli prvou zastávkou na našej ceste. Hlavnou dominantou mesta je Chrám Sv. Marka na rovnomennom námestí. Absolvovali sme prechádzku mestom, a tak sme mali možnosť vidieť nespočetné množstvo úzkych uličiek a mostov, vodných kanálov, motorových člnov a gondol, ktoré sú nielen dopravným prostriedkom, ale hlavne večným symbolom mesta. Počas návštevy sme absolvovali aj plavbu loďou, ktorou sme sa presunuli k nášmu autobusu. Potom sme sa z Benátok vydali do Ríma, kde sme dorazili vo večerných hodinách. Následne sme sa ubytovali v hoteli, ktorý sa nachádzal priamo na pobreží Tyrrhénskeho mora.

Streda bola vyhradená na návštevu najmenšieho štátu sveta, Vatikánu. Tento deň bol pre všetkých účastníkov zájazdu výnimočný, predovšetkým audienciou u sv. Otca, ktorá sa konala na Námestí Sv. Petra. Myslím si, že pre mnohých to bol neopakovateľný zážitok. Niektorí mali dokonca možnosť  dostať sa do tesnej blízkosti pápeža Benedikta XVI., ktorý sa po námestí presúval vo svojom papamobile. Návštevu Vatikánu sme ukončili prehliadkou Chrámu sv. Petra, Vatikánskeho múzea, Sixtínskej kaplnky, pohľadom na Vatikánske záhrady a návštevou Panteónu.

Posledný deň našej návštevy patril hlavnému mestu Talianska, Rímu. Prvou našou zastávkou bola Lateránska bazilika sv. Jána Krstiteľa, ktorá je hodnotne najvyšším kostolom katolíckej cirkvi a biskupským kostolom pápeža. Náš program bol veľmi bohatý, pretože sme chceli navštíviť čo najviac historických pamiatok. Naše potulky viedli k jednej z najnavštevovanejších pamiatok Ríma, ku Koloseu. Odtiaľ sme sa presunuli k jednému z najvýznamnejších stredísk náboženského a občianskeho života starých Rimanov, Forum Romanum. Samozrejme, neobišli sme ani Kapitol s Kapitolskou vlčicou, Fontánu di Trevi a Španielske námestie.

Po náročnom dni sme sa vydali na spiatočnú cestu domov. Sme radi, že sme mali možnosť navštíviť túto nádhernú krajinu, kde sa v symbióze spájajú krásy prírody s úžasným historickým a kultúrnym bohatstvom, ktorými táto krajina bez pochýb oplýva.

Mgr. Oľga Parobková