Vietnamský Nový rok v Krupine

10.02.2011 08:09

Tridsaťjeden dní z kalendárneho roka už je za nami. Mnohí z nás si určite rozpamätávajú, keď na prelome rokov 2010 a 2011 sme si skoro každý dávali určité predsavzatia. Sľúbili sme si sami sebe, či našim blízkym, napríklad manželke, že sa budeme vystríhať svojich neduhou, nedobrých zvyklostí.Nebudeme fajčiť, alebo aspoň to obmedzíme ako sa len dá, nebudeme toľko piť kávu, nebudeme chodiť na pivo a podobne. Študenti si možno predsavzali zlepšenie známok z niektorých predmetov. Ďalší chceli urobiť pohybom na čerstvom vzduchu niečo pre zníženie svojej hmotnosti. No tých predsavzatí bolo neúrekom. Dajme si otázku, bol takýto sľub po prvýkrát v našom živote? Určite nie. A pravdou je, že nie vždy naše predsavzatia vyrieknuté, či myslené v našich hlavách, sme splnili do detailu. V niektorých krajinách však na novoročné sľuby majú ľudia ešte čas. Tak je tomu aj vo Vietname. Tam sa nový rok začína tretieho februára. Ako oslavujú nový rok tam nám ochotne povedal  dlhoročný obyvateľ Krupiny krstným menom VUONG a priezviskom  LE THANH. Narodil sa vo Vietname. Má päťdesiadva rokov a na Slovensku žije už od roku l982. Je 26 rokov šťastne ženatý. Spolu s manželkou sa starajú o dcéru a dvoch synov. Dlhé roky robil  zvárača v strojárskej fabrike v Krupine. Tam mu jeho kolegovia dali slovenské krstné meno „Milan“. Tu na Slovensku úspešne absolvoval úradnú skúšku zvárania v ochrannej atmosfére CO 2.  Tejto náročnej profesii zvárača zostal verný až doteraz. Za prácou chodí na týždňovky do Detvy. Jeho najväčšou záľubou je rybárčenie. Stretnutie s ním sme si dojednali  na odpoludnie v jednu januárovú sobotu v parku Andreja Sládkoviča v Krupine. Aj keď v to odpoludnie sa na nás škerilo slnko, počasie bolo chladnejšie.

Boli sme zvedaví, kedy začínajú oslavy príchodu nového roka  vo Vietname a v akom znamení bude  rok 2011.

Pán LE THANH na našu otázku odpovedal celkom dobre našou rodnou rečou – slovensky. "Nový rok vo Vietname bude aj v tomto roku tretieho februára. Rok 2Oll je v znamení mačky, lebo každý rok u nás vo Vietname je v nejakom znamení."

Dobiedzal som do neho naplnený zvedavosťou, že  čo všetko býva na vietnamskom novoročnom stole. Pohotovo odpovedal: "Jedlá na novorčný stôl v mojom rodisku sa prevažne robia z ošípanej. Stôl je plný rôznych výrobkov a iných dobrôt. Večerať sa začína až o polnoci, nie ako tu na Slovensku. Večeru zvyčajne pripravujú starí rodičia. Skôr než sa začne večerať sa zhromaždená rodina modlí. Po modlitbe otvoria starí rodičia šampanské a ponalievajú do pohárov. A ide sa večerať. Aj počas večere sa nalieva alkohol len menším tempom, nie aku tu na Slovensku, že sa pije pohárik za pohárikom."

Vietnamský nový rok si pripomínate aj vo Vašej rodine tu v Krupine. Ako to u vás vo vašej rodine prebieha? Aké jedlá na váš rodinný novoročný stôl pripravujete?

"No pravdaže, každý rok keď príde ten deň v kalendári, teda začiatkom februára tiež v mojej rodine oslavujeme, tak ako vo Vietname. Pripravujeme jedlá také ako vo Vietname. No začiatok večere na Slovensku v mojej rodine nerobíme ako vo Vietname o pol noci, ale začíname už o šiestej večer.V mojej rodine pripravujem väčšinou novoročnú večeru ja. Nakúpim potraviny, koreniny.Večera je podobná ako v mojom rodisku. Pripravím to na stôl, vytiahneme vietnamské vonné tyčinky. Modlíme sa, ja to však veľmi neviem, ale ostatní musia sa modliť. A potom večeriame. U nás vo Vietname oslavujeme Nový rok podobne ako tu na Slovensku, len trochu neskôr. Používame petardy, rôzne svetlice. Vo Vietname sú však prísne zakázané také, čo vybuchujú."

                                                           Za rozhovor ďakuje Jožo Golian