Spomienky na pôrodnicu

05.05.2011 20:32

Od zrušenia gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Krupinskej nemocnici uplynul takmer rok. Obhajcovia jeho zrušenia argumentovali rôznymi príčinami. S odstupom času je zaujímavé prečítať si hodnotenia rodičiek v krupinskej pôrodnici, ako toto oddelenie fungovalo. Vybrali sme z množstva kladných hodnotení len tri. Aj po roku stále vyvstáva otázka, prečo bolo oddelenie zrušené a ako bude história hodnotiť súčasnú dobu, v ktorej sa v Krupine prestali rodiť Krupinčania, pretože nemali kde.

 

No comment...

Tak kočky.. rodila som v pôrodnici v KA a môžem povedať, že aj keď sme sa presťahovali teraz do BA, jednoznačne budem chcieť moje druhé dieťa porodiť znovu v KA, čo sa týka starostlivosti dostali odo mňa plný počet bodov! sestričky sú úplne úžasné, je tam ľudský prístup, primár je tiež perfektný a zariadenie je nové... rodila som tam presne pred rokom, takže mám viac-menej čerstvé spomienky.. sú tam aj nadštandardné izby, ktoré som využila, nestoja vôbec veľa v porovnaní s inými nemocnicami... má to jedinú nevýhodu, že bábätko nemôžete mať nonstop pri sebe... v noci vás nechajú spať, aby ste si oddýchli len raz ho donesú nachovať... ale keď som bola na nadštandardke, tak bol muž pri mne niekoľko hodín denne a skoro vždy sme mali našu malú princeznú pri sebe... takže ja jednoznačne odporúčam všetkými desiatimi KRUPINSKú PôRODNICU...

24. feb 2010 o 12:54  • 

______________________________________________________________________________________________________________________

Žiadny strach, je tam fakt super, ľudský prístup, primár bol už vtedy Bolgáč.. je to super človek.. a fakt klobúk dolu pred ním.. chcela som pôvode rodiť u neho, ale nakoľko som rodila v sobotu, tak tam nebol.. nevadí... pri pôrode vôbec nejde o doktora.. ide hlavne o sestričky, oni komunikujú s vami, oni sa starajú, robia vyšetrenie.. Doktor príde na 20 minút, porodí, zašije rozlúči sa a to je všetko.. zasa sa starajú len sestričky.. rodila som prirodzene u MUDr. Šišku.. a fakt prišiel len tesne pred pôrodom, natiahol si rukavice, pozrel na mňa a za tri minúty som mala malú vytlačenú.. nenastrihával ma veľmi asi cca 1cm strih - 3stehy.. a keď strihal ani som to necítila, lebo to urobil, keď som mala kontrakciu.. takže super... čo sa týka tej nadštandardky.. tak neviem presne.. už si to nepamätám ale tak okolo 200sk.. alebo maximálne 250... neviem fakt.. ale viem, že zato, že bol môj muž pri pôrode tak sme platili 11 eur.. a epidurálka je tiež možná to som sa pýtala, lebo kamarátka chcela rodiť epidurálkou, len sa musia pred pôrodom urobiť potrebné vyšetrenia, ktoré sa robia priamo na odd... len keď začne pôrod a vy budete chcieť epidurálku, tak musíte rýchlo, rýchlo ísť do nemocnice, lebo sa to môže ževraj pichnúť iba kým ste otvorené na 5 prstov.. neskôr už nie...

4.týždne pred pôrodom sa chodí pravidelne každý týždeň na vyšetrenie k primárovi, alebo k službukonajúcemu doktorovi a potom robí MUDr. Andrejčáková sono, každý týždeň, či je všetko ok.. berú aj pupočníkovú krv ak budete chcieť..

_____________________________________________________________________________________________________________________

Čo sa týka toho sona, nemusíš ísť von a do druhej budovy, ale z budovy, kde je pôrodnica vedie taká chodba do tej budovy kde je sono.. ja som rodila v januári a tiež som nechodila stále vonku, lebo som sa bála šmyknutia a tak.. ale v pohode sa dá dostať aj tou chodbou.. keĎ som tam bola pred rokom, mali nejaké nové sono - skúšali ho na mne prvý krát sa učila aj Dr. Andrejčáková aj Dr. Bolgáč a ešte jedna mladá dr. ktorá tam už asi nerobí.. ale bolo to super asi polhodinku sledovať malinkú v brušku kým sa na tom učili robiť .. Tá epidurálka ani mne nevoňala a nakoľko som prvý pôrod zvládla bez nej, tak ani pri druhom nebudem chcieť epidurálku.. stále je tam to riziko... a keď naše prastaré mamy mohli rodiť hocikde na poli a bez všetkých vymožeností a nepotrebovali epidurálku, tak ju nebudem potrebovať ani ja.. pokiaľ budeš na tej nadštandardke, tak návštevy budeš môcť mať hocikedy počas dňa... ja som bola asi dva dni na normálnom odd., lebo izby boli obsadené, a s manželom sme sa vykeciavali jedine na chodbe, alebo vzdychárni, ak bola prázdna.. ale nebol nikdy dlho,lebo tam nebolo žiadne súkromie.. ale zasa keď sa mi dovalila návšteva a mala som tam vkuse niekoho tak to bolo zasa strašne unavujúce.. bola som veľmi vyčerpaná a všetci ma chodili pozerať a nevedela som, ako im mám povedať, že si chcem oddýchnuť.. a malú mi doniesli po pôrode hneď... trochu ju vyčistili, obliekli a doniesli vo vankúšiku cca 5-10minút.. ani to nie...manžel ju hneĎ išiel fotiť takú strašne škaredú a špinavú a natáčal to ako ju obliekala a všetko.. potom mi ju hneĎ dala k prsníku kým som bola 2 hoďky na sále, tak malá bola pri mne takú trištvrte hodinu určite... v noci bábätkám dávajú sestričky glukózu, aby boli dobré, to som sa najprv hnevala, lebo som sa bála, že ma nebude chcieť, ale potom mi vysvetlili, že prvé dni ešte nemám mliečko.. takže pohodička.. že im je to sladké a majú to radi a ukľudňuje to bábätká.. tak som sa upokojila... a malú som kojila presne rok..