Betka Pavlendová úspešná v Pekingu

10.02.2011 08:14

Z celého Slovenska dráhovú cyklistiku reprezentuje len Betka Pavlendová

Betka Pavlendová, narodená 6. februára v Krupine zabojovala aj na tretích pretekoch  Svetového pohára v dráhovej cyklistike v hlavnom meste najľudnatejšieho štátu sveta, v čínskom Pekingu. Betka tu mala svoju premiéru už minulý rok v disciplínach – scratch, bodovačka a keyrin.

Na štart Omnia bolo prihlásených 34 žien, z ktorých 24 postúpilo do veľkého finále, čo bol prvý veľký úspech.Betka postúpila  vďaka zisku jedného bodu z najťažšej kvalifikačnej skupiny do hlavnej súťaže.Tento rok súťažila v šesť kolovom Olympíjskom omniu, ktoré tradične odštartovalo v sobotu kvalifikačnou bodovačkou na 10 km, potom nasledovalo 250m s letmým štartom, vylučovačka a deň ukončila ťažká 20 km  bodovačka. Nedeľa sa začala stíhačkou na 3 km, nasledoval scratch a všetko vyvrcholilo 500 m  s pevným štartom. Betka  musela bojovať s naj-pretekárkami planéty, s časovým posunom plus 7 hodín, ale aj zimou a mrazom dnu aj vonku, ktorú si vyskúšala už vlani.Veľkým prekvapením bolo Betkino 5. miesto v scratchi. V priemernej stíhačke na 3km Betka obsadila v cieli 19.miesto, v tretej disciplíne vylučovačke, krásne 11. miesto! V bodovačke na 8 kôl výborné 15.miesto zo ziskom 3 bodov. Prvá disciplína Betke “nesadla” 250m s letmým štartom len 23.miesto.. Naša Betka (druhá najmladšia v štartovnom poli) celkovo obsadila v ženskom omniu 18.miesto z tridsiatich štyroch  žien z 31 štátov planéty.

Onedlho 21 ročná Betka Pavlendová okrem náročných tréningov a výbornej reprezentácie Slovenska po absolvovaní Športového gymnázia v Bratislave študuje na Technickej univerzite vo Zvolene, kde sa jej takisto darí. Všetky skúšky urobila na prvý raz.  Ale za úspechmi Betky nemožno vidieť len šťastné náhody, je za nimi vytrvalé úsilie a ochota pracovať na sebe. Podiel na jej výnimočných úspechoch má rodinné zázemie, najmä mama Stanka je jej veľkou oporou. A samozrejme, výborní tréneri, pod ktorých vedením sa stala špičkovou slovenskou a svetovou pretekárkou. Veľké poďakovanie patrí pánovi Heclovi, ktorý jej dal výborné základy a  Petrovi Valicovi z CK Krupina, ktorý z nej urobil pretekárku  a jej  dráhu pozorne sleduje, propaguje (www.CK Krupina.sk) a teší sa z každého Betkinho úspechu.

                                                                          M. Hanuliaková

Prehľad Betkiných športových úspechov, titulov a výsledky z jednotlivých podujatí:

V propagu , v starších žiačkach  a kadetkách získala všetky tituly v rámci SP a MSR , nestratila sa ani v spoločných pretekoch s chlapcami a uštedrila im aj pár prehier.V kategórii juniorka ju „začala trápiť“ Monika Kadlecová a  na MSR  2007 zviedli medzi sebou zaujímavý súboj, ktorý skončil nerozhodne 1:1, v časovke Betka prvá Monika druhá a v preteku jednotlivcov si poradie vymenili. V roku 2007 sa zúčastnila aj svojich prvých ME na dráhe v nemeckom Cotbuse  (scratch 15.miesto). Rok 2008 bol v znamení šprintu, Betka sa venovala rýchlostným dráhovým disciplínam, ale aj napriek tomu získala titul MSR v časovke, čo jej umožnilo štartovať aj na ME na ceste v Taliansku, kde v časovke obsadila 25. miesto. Šprintérska príprava vyvrcholila v septembri v poľskom Pruskove na ME na dráhe, kde v keirine bola piata a v tímovom šprinte s Barbarou Držkovou obsadili štvrtú priečku.

V roku 2009 sa to u Betky opäť „otočilo“, zmena trénera Petra Bačíka a zo šprintu na vytrvalostné dráhové disciplíny. Zmena prípravy a opäť návrat aj na cestné preteky, ale už v kategórii ženy U-23 .A po úspešnej maturite to začalo: len z povinnosti sa zúčastnila na  Grand Prix de Vitesse de Saint Denis, potom MSR na ceste, ktoré sa výsledkovo zopakovali s rokom 2007. Sezóna pokračovala júlovými ME na dráhe v bieloruskom Minsku, kde v scratchi skončila na super 6.mieste.  Track ECh: Women’s Scratch U-23 v bodovačke postúpila do finále Track ECh: Women’s Points Race U-23. Úspešné účinkovanie v SP na ceste (1.miesto medzi ženami) a následne Európsky pohár v Barcelone scratchi 10.miesto, v keirine opäť super 5.miesto. Sezóna 2009/2010 pokračovala v októbri vo Viedni GP  Grand Prix Vienna a opäť ME v omniu belgickom Gente. Po krátkej prestávke, Betka začala bojovať o „postup“ na MS  v kolotoči  štyroch kôl SP a to v Manchestri, Cale a Pekingu v scratchi, v každom kole postúpila do finále, čo jej vynieslo zaslúžený postup na očakávané MS .scratch 17.miesto. Sezóna 2009: MSR časovka jednotlivcov 1.miesto, preteky s hromadným štartom 2. miesto, tv.záznam z pretekov z Bánoviec nad Bebravou.  Sezóna 2010 SP: 1.KOLO 24-25.apríl -Suchá nad Parnou  2x 1.miesto     1.máj-Dudince kritérium 1.miesto, 2.máj Krupina 2.miesto  13.máj- Rákusko cyklomaratón 3.miesto. MSR Holič-Kyjov časovka 1.miesto, preteky s hromadným štartom 2.miesto, Tatry-tour 2010 100km 1.miesto,  ME na dráhe Petrohrad 10-15.9.2010 scratch 6.miesto,bodovačka 11.miesto, Veľká Cena Brna scratch 1.október 1.miesto, GP Vieden omnium 6.miesto, scratch 5,.miesto, bodovačka 8.miesto, ME elite Pruszkow 5-7.nov. omnium 16.miesto SP 2010/2011 dráha  1.kolo Melbourne Omnium 19.miesto, 2.kolo Cali Omnium 19.miesto,  a najnovšie : 3.kolo SP Peking Omnium 18.miesto