90 a 99 ročná v Krupine

20.01.2013 09:58

V Dome sociálnych služieb Krupina, n.o. žijú v tomto čase asi dve najstaršie ženy v našom meste. Pri príležitosti  oslavy okrúhleho výročia 90 rokov pripravili 16. januára zamestnanci útulného sociálneho zariadenia Adele Palúchovej krásnu narodeninovú oslavu s kultúrnym programom. Pani Adelku sme z Krupinských novín navštívili na nasledujúci deň, aby sme sa jej spýtali na dojmy z oslavy jej narodenín a samozrejme, aby sme jej k tak významnému dlhovekému jubileu zagratulovali.  Pani Adelka je na svoj vek mimoriadne vitálna osôbka, obdarená veľkou výrečnosťou a bystrým úsudkom.  Sama o sebe tvrdí, že je tvrdohlavá a život jej priniesol aj veľmi ťažké situácie, najmä keď po smrti manžela pred dvadsiatimi piatimi rokmi zostala sama.  S láskou sa starala o vnukov a pomáhala svojim dvom synom.  Maturovala v čase druhej svetovej vojny, po gymnáziu študovala na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici a potom dlhé roky pracovala v SAD Banská Bystrica. Pani Adelka je rodáčka z Donovalov, kde práve prostredie, v ktorom vyrastala, jej dalo veľkú silu do života. V krásnej ale aj drsnej prírode si ľudia museli zabezpečovať každodenné prežitie tvrdou prácou. A ako bola pani Adelka spokojná s narodeninovou oslavou? : „Viete, bola to pekná oslava aj s programom a tortou, veľmi sa mi to páčilo. A keď speváci zo zboru (Klub dôchodcov Jednota Krupina) začali spievať, tak sa mi zrazu pred očami vybavili pesničky a slová, a predspevovala som, na všetko som si spomenula.  Aj som sa čudovala, lebo kebyže teraz mi niekto povie, aby som zaspievala, tak si nespomeniem na slová a melódiu.“

Druhá obyvateľka Domu služieb Krupina, pani Margita Štroffeková má 99 rokov. Zastihli sme ju v čase poobedňajšej siesty trochu podriemkavať. Ale keď sa jej Mgr. Alenka Kolláriková prihovorila, hneď sa prebrala s tým, že by si rada dala cibuľu s niečím. Pani Margitka má rada surovú cibuľku, a tiež slaninku a klobásku.  Alenka Kolláriková jej prisľúbila chleba s maslom a cibuľkou.

Dom sociálnych služieb Krupina, n.o. je v nemocnici na 2. poschodí. Poskytuje opateru seniorom a dlhodobo chorým. Kapacita zariadenia je 25 miest, z toho 13 pre seniorov (ako klasický Domov dôchodcov) a 12 pre dlhodobo chorých v DSS. V zariadení pracuje 6 opatrovateliek a 2 opatrovatelia, 1 upratovačka, 1 pomocná zdravotná pracovníčka. Zdravotnú a ošetrovateľskú starostlivosť zabezpečuje vedúci pracovník, Mgr. Stanislav Lendvay . Sociálnym pracovníkom a garantom zariadenia je Mgr. Alenka Kolláriková.

Miroslava Hanuliaková

DD a DSS

1 | 2 | 3 | 4 >>