"Chce sa mi behať, tak behám"

20.04.2011 22:36

Rozhovor s Julom Korčokom

Na 6. ročníku polmaratónu v Bratislave (6. ročník ČSOB Bratislava Marathon) ste 27. marca dosiahli svoj osobný rekord. Ako sa Vám bežalo, priblížte atmosféru súťaže. Z médií vieme, že sa maratónu zúčastnilo viac ako 6500 bežcov.
Áno, prihlásených bolo 6513 ľudí celkovo do siedmych súťaží (HOBBY BEH, DETSKÉ BEHY, ŠTAFETY, LEZÚNI, MARATÓN, POLMARATÓN, INLINE). Z toho polmaratón (21 097,5m) absolvovalo 1637 športovcov. Bola to moja prvá súťaž v tejto sezóne a keďže som doteraz nepretekal často, tak sám som bol zvedavý ako sa prenesú doterajšie tréningy do môjho výkonu. Čakal som, že by sa mi mohlo podariť prelomiť 1:20:00, ale podmienky neboli najideálnejšie, bola zima a na niektorých úsekoch pretekov uberal sily nepríjemný vietor.  Začiatok bol opatrnejší:  „zašíval som sa“ v skupinke ,ale  pocity boli dobré, tak od 7.km som začal zrýchľovať. Zo skupinky sa pri mne udržala len poľská vytrvalkyňa, s ktorou sme si pomáhali v udávaní tempa až do cieľa. Bolo to super, postupne sme sťahovali bežcov a vlastne nás od tej chvíle nikto viac nepredstihol.

Ako dlho sa venujete maratónskemu behu, čo Vás motivuje a čo Vám to dáva?
Prvý polmaratón som zabehol na svoje narodeniny 27.7.2008 v New Yorku. Na štarte bolo 10513 športovcov. Uchvátila ma atmosféra pretekov a v cieli skvelý pocit, že som to zvládol. Po desiatich rokoch ako som skončil so športovou chôdzou sa vo mne opäť prebudila chuť pretekať a bojovať na trati o čo najlepšie umiestnenia a sekundy. Samozrejme, držím sa pri zemi veď s profesionálnymi športovcami sa nemôžem zrovnávať. „Chce sa mi behať tak behám“  ako povedal Forrest Gump. Aj keď to niekedy bolí, mňa to baví, mám zo športu radosť, je to skvelý relax a keď k tomu príde aj relatívne dobrý výsledok, nemôžem byť nespokojný.

Aké sú Vaše plány do budúcnosti?

Rád by som tento rok ešte výraznejšie posunul hranicu svojho osobného maxima na polmaratónskej trati na úroveň okolo 1:18:00 a potom sa už možno odhodlám pripraviť a zabehnúť aj celý maratón.

-mh-

Finiš Devín 2011

V rámci tréningu som sa 10. apríla zúčastnil pretekov 64. ročník NÁRODNÝ BEH DEVÍN - BRATISLAVA 2011 - 42.miesto v čase 42:23. Preteky sú to vynikajúce, krátka trať (11625m) a trasu lemuje veľa divákov. Jediné s čím majú organizátori problém je podľa mňa štart pretekov. Veľká masa pretekárov (5176 štartujúcich) bez dostatočného systému na štarte. Mňa tentokrát na štarte zablokovali pomalší pretekári, čím som stratil 20-30s. Som zvedavý ako sa do budúcnosti s týmto problémom organizátori vysporiadajú.