Beh pre radosť a zdravie

21.07.2013 13:54

Krásnu slnečnú sobotu 20. júla strávilo veľa rodín s deťmi v Hontianskych Moravciach na 15. ročníku Behu zdravia. Obľúbené športovo-kultúrne podujatie rokmi získalo dobré meno, sprevádza ho príjemná rodinná atmosféra. Svojim pestrým programom láka aj množstvo návštevníkov z celého Slovenska. Prvú kategóriu bežcov  prezentovali deti do 6 rokov spolu s rodičmi. Najmladší, asi dvojročný bežec pri dorazení do cieľa so svojim otcom, po absolvovaní 400 metrovej trasy na futbalovom ihrisku, sa spokojne usmieval. V tejto kategórii sa dokonca stalo, že dieťa dobehlo skôr ako rodič. Hojne zastúpená bola kategória detí – chlapcov i dievčat, od 6 do 10 rokov, a tiež rivalita na trati sa vystupňovala. No osobitne boli hodnotené dievčatá a osobitne chlapci. Beh zdravia absolvovalo celkom 103 súťažiacich v rôznych vekových kategóriách od 2 do 70 rokov. Viacročného víťaza kategórie veteránov, Ing. Petra Baloga, ktorý sa umiestnil na druhom mieste, tento rok predbehol domáci húževnatý bežec Štefan Kováč. Svojim výkonom excelovala aj domáca bežkyňa Oľga Kabátová. Absolvovanie náročného a dlhého okruhu trasy pre dorastencov a dospelých po uliciach obce nie je žiadnou prechádzkou ružovou záhradou. Vyžaduje si výbornú fyzickú kondíciu a veľký výkon.  Kto neverí, môže si to vyskúšať. Po športovej časti programu nasledovala kultúrna. V úvode  írečitým slovenským humorom pobavil divákov Folklórny súbor Vajrab z Pukanca. Deťom sa páčila jazda na koči, vytrvalý kočiš so svojim konským záprahom ich usilovne vyvážal niekoľko hodín.  Zvlášť atraktívny, poučný, zábavný, ale najmä napínavý bol program Sokoliarov sv. Bavona, pod taktovkou Mgr. Pavla Michala, riaditeľa ZŠ Štiavnicke Bane, kde sa ako na jedinej základnej škole  na Slovensku vyučuje tomuto historickému majstrovstvu. Operení dravci lietali tesne ponad hlavy divákov. Ako v komédii delarte boli mnohí  priamo vtiahnutí do deja. Zážitkom bolo kŕmenie dravcov z vlastnej ruky, samozrejme, v rukavici. Vyskúšal si to i starosta obce, Ing. Rudolf Gabryš. V historickom duchu sa nieslo i žartovné stredoveké bojové vystúpenie Vlčieho Tesáka. Každý, kto mal záujem si mohol vyskúšať streľbu z luku s odbornou inštruktážou najlepšej strelkyne Vlčieho Tesáka - Miroslavy. Vo večerných hodinách, po zapálení vatry, ktorá tradične patrí k tomuto podujatiu, tentoraz ju zapálil MUDr. Milan Urbány s prianím všetkého dobrého pre obec, sa značne oteplilo.  Ale ešte viac všetkých zahrial orientálny ohnivý tanec  temperamentných  brušných tanečníc z Levíc. Program pokračoval ľudovou zábavou do jednej hodiny ráno.